MENU
NASZE PASJE
SPORT
EGZAMINY
Kursy kwalifikacyjne
Gościmy
Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.
KOLEJNE SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM IPN o/RZESZÓW W NASZEJ SZKOLE
W środę 11.10.2023 w naszym Centrum odbyło się spotkanie z przedstawicielem IPN o/Rzeszów - Panem Zenonem Fajgerem, który przedstawił młodzieży klas: Ias, II se, II Tl, III as, IV TME, V PBS, V PEM, V Pli informacje dotyczące tematu: W obliczu dwóch totalitaryzmów - zbrodnie okupantów na ludności polskiej podczas II wojny światowej. Poprzez wykład z prezentacją multimedialną Pan Zenon wyjaśnił Młodzieży ważne sprawy związane z II wojną światową, paktem Ribbentrop – Mołotow 1 i 2, Zbrodnią Pomorską, Zbrodnią Katyńską, akcją AB, deportacjami, obozami koncentracyjnymi, obozami zagłady, Holocaustem, pacyfikacjami aż do Powstania Warszawskiego. Serdecznie dziękujemy za prosty i zrozumiały przekaz rzeczy trudnych, ale jakże ważnych ze względu na dziedzictwo historyczne narodu.
ZAJĘCIA WARSZTATOWE pt. JAKIE PYTANIA DOTYCZĄCE POEZJI, ŚWIATA I NAS SAMYCH ZADAJE WISŁAWA SZYMBORSKA?
Na zaproszenie Bibl. Szkol. CKZiU Nr 1 w P-ślu - 6 października br. gościliśmy w Naszym Centrum dr Mariusza Kalandyka – polonistę, poetę, krytyka literackiego, konsultanta w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz redaktora Kwartalnika Edukacyjnego.
Podczas warsztatów pt. Jakie pytania dotyczące poezji, świata i nas samych zadaje Wisława Szymborska? – opartych o interpretację dwóch wierszy poetki zatytułowanych: Niektórzy lubią poezję oraz Rozmowa z kamieniem, Pan Mariusz aktywizował zgromadzonych uczniów, zadając pytania, na które Nasza Młodzież odpowiadała.
Warsztaty odbyły się, by upamiętnić 100. Rocznicę urodzin tej wybitnej poetki – pierwszej damy poezji polskiej, zdobywczyni wielu odznaczeń i nagród – w tym laureatki Nagrody Nobla 1996 oraz damy Orderu Orła Białego – najstarszego i najważniejszego odznaczenia w RP a także Rok Wisławy Szymborskiej.
W spotkaniu uczestniczyli Uczniowie kl. II Tmm, III Tbs, IV Tme, V Pli, V Pbs, V Pem wraz z opiekunami.
Serdecznie dziękujemy Panu Prelegentowi i mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie warsztatowe przekonało zebranych, że Wisława Szymborska jest wciąż poetką aktualną i uniwersalną.
NARODOWE CZYTANIE 2023 Z PEDAGOGICZNĄ BIBLIOTEKĄ WOJEWÓDZKĄ W PRZEMYŚLU
20 września 2023 spotkaliśmy się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu, by po raz kolejny zachwycić się fragmentami lektury tegorocznej edycji Narodowego Czytania – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść ta to ważny utwór literatury polskiej, który podejmuje tematykę Powstania Styczniowego z 1863. W bieżącym roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania i mija 135 lat od ukazania się słynnej powieści. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Prezydent Miasta Przemyśla - Wojciech Bakun oraz Starosta Przemyski – Jan Pączek. Wśród czytających byli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, przedstawiciele KO w Rzeszowie oraz uczniowie miejscowych szkół średnich: 1 LO, 2 LO, ZSEiO oraz Naszego Centrum. CKZiU Nr 1 godnie reprezentowali: Natalia Bednarz i Julia Bilińska z kl. 5 Pli oraz Krzysztof Cyrul i Grzegorz Misiak z kl. 4 Tme. Dziękujemy PBW w Przemyślu za zaproszenie i zapraszamy do lektury.
NARODOWE CZYTANIE 2023 w NASZYM CENTRUM
Biblioteka Szkolna CKZiU Nr 1 w Przemyślu wraz z Zespołem Humanistów, wzorem lat ubiegłych, uczestniczyła w corocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania, promującej czytelnictwo i dorobek polskiej literatury. W tym roku lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Tegoroczny festiwal czytania odbył się w sali języka polskiego – zaaranżowanej w scenerii ziemiańskiego dworku i chłopskiej chaty. Wybrani Uczniowie z kl. 4 tme: Krzysztof Cyrul, Aleksander Kitela, Szymon Łoza, Kacper Sałdan i 5 Pli: Natalia Bednarz, Julia Bilińska oraz nauczycielka języka polskiego p. Ewa Morawska przeczytali fragmenty powieści, poruszające ważne wątki: patriotyczne, społeczne i uczuciowe. Przedstawiono także postać Elizy Orzeszkowej i symbolikę wykorzystanych rekwizytów. W spotkaniu brały udział klasy: 4 tme, 3 tme i 2 Tmm oraz p. dyrektor Agnieszka Stefaniec i nauczyciele: ks. Piotr Czarniecki i Rafał Włodek.
Więcej w galerii zdjęć – GALERIA