LOGOWANIE

            

KOLEJNE SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM IPN o/RZESZÓW W NASZEJ SZKOLE

W środę 11.10.2023 w naszym Centrum odbyło się spotkanie z przedstawicielem IPN o/Rzeszów - Panem Zenonem Fajgerem, który przedstawił młodzieży klas: Ias, II se, II Tl, III as, IV TME, V PBS, V PEM, V Pli informacje dotyczące tematu: W obliczu dwóch totalitaryzmów - zbrodnie okupantów na ludności polskiej podczas II wojny światowej. Poprzez wykład z prezentacją multimedialną Pan Zenon wyjaśnił Młodzieży ważne sprawy związane z II wojną światową, paktem Ribbentrop – Mołotow 1 i 2, Zbrodnią Pomorską, Zbrodnią Katyńską, akcją AB, deportacjami, obozami koncentracyjnymi, obozami zagłady, Holocaustem, pacyfikacjami aż do Powstania Warszawskiego. Serdecznie dziękujemy za prosty i zrozumiały przekaz rzeczy trudnych, ale jakże ważnych ze względu na dziedzictwo historyczne narodu.

ZAJĘCIA WARSZTATOWE pt. JAKIE PYTANIA DOTYCZĄCE POEZJI, ŚWIATA I NAS SAMYCH ZADAJE WISŁAWA SZYMBORSKA?

Na zaproszenie Bibl. Szkol. CKZiU Nr 1 w P-ślu - 6 października br. gościliśmy w Naszym Centrum dr Mariusza Kalandyka – polonistę, poetę, krytyka literackiego, konsultanta w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oraz redaktora Kwartalnika Edukacyjnego.

Podczas warsztatów pt. Jakie pytania dotyczące poezji, świata i nas samych zadaje Wisława Szymborska?  –  opartych o interpretację dwóch wierszy poetki zatytułowanych: Niektórzy lubią poezję oraz Rozmowa z kamieniem, Pan Mariusz aktywizował zgromadzonych uczniów, zadając pytania, na które Nasza Młodzież odpowiadała.

Warsztaty odbyły się, by upamiętnić 100. Rocznicę urodzin tej wybitnej poetki – pierwszej damy poezji polskiej, zdobywczyni wielu odznaczeń i nagród – w tym laureatki Nagrody Nobla 1996 oraz damy Orderu Orła Białego – najstarszego i najważniejszego odznaczenia w RP a także Rok Wisławy Szymborskiej.

W spotkaniu uczestniczyli Uczniowie kl. II Tmm, III Tbs, IV Tme, V Pli, V Pbs, V Pem wraz z opiekunami.

Serdecznie dziękujemy Panu Prelegentowi i mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie warsztatowe przekonało zebranych, że Wisława Szymborska jest wciąż poetką aktualną i uniwersalną.

 

NARODOWE CZYTANIE 2023 Z PEDAGOGICZNĄ BIBLIOTEKĄ WOJEWÓDZKĄ W PRZEMYŚLU

20 września 2023 spotkaliśmy się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu, by po raz kolejny zachwycić się fragmentami lektury tegorocznej edycji Narodowego Czytania – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść ta to ważny utwór literatury polskiej, który podejmuje tematykę Powstania Styczniowego z 1863. W bieżącym roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania i mija 135 lat od ukazania się słynnej powieści. Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Prezydent Miasta Przemyśla - Wojciech Bakun oraz Starosta Przemyski – Jan Pączek. Wśród czytających byli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, przedstawiciele KO w Rzeszowie oraz uczniowie miejscowych szkół średnich: 1 LO, 2 LO, ZSEiO oraz Naszego Centrum. CKZiU Nr 1 godnie reprezentowali: Natalia Bednarz i Julia Bilińska z kl. 5 Pli oraz Krzysztof Cyrul i Grzegorz Misiak z kl. 4 Tme. Dziękujemy PBW w Przemyślu za zaproszenie i zapraszamy do lektury.

 

NARODOWE CZYTANIE 2023 w NASZYM CENTRUM

Biblioteka Szkolna CKZiU Nr 1 w Przemyślu wraz z Zespołem Humanistów, wzorem lat ubiegłych, uczestniczyła w corocznej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania,  promującej czytelnictwo i dorobek polskiej literatury. W tym roku lekturą było „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Tegoroczny festiwal czytania odbył się w sali języka polskiego – zaaranżowanej w scenerii ziemiańskiego dworku i chłopskiej chaty. Wybrani Uczniowie z kl. 4 tme: Krzysztof Cyrul, Aleksander Kitela, Szymon Łoza, Kacper Sałdan i 5 Pli: Natalia Bednarz, Julia Bilińska  oraz nauczycielka języka polskiego p. Ewa Morawska przeczytali fragmenty powieści, poruszające ważne wątki: patriotyczne, społeczne i uczuciowe. Przedstawiono także postać Elizy Orzeszkowej i symbolikę wykorzystanych rekwizytów. W spotkaniu brały udział klasy: 4 tme, 3 tme i 2 Tmm oraz p. dyrektor Agnieszka Stefaniec i nauczyciele: ks. Piotr Czarniecki i Rafał Włodek.

 

Więcej w galerii zdjęć – GALERIA

JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM

Już po raz piąty przyłączyliśmy się do akcji o zasięgu ogólnopolskim: "Jak nie czytam jak czytam". Akcja odbywała się co roku w latach 2016-19, później zatrzymała ją pandemia. Rekordowo uczestniczyło w niej 459 tys. osób, głównie dzieci i młodzieży. W naszym Centrum odbywała się ona pod hasłem Henryka Sienkiewicza „Gdy ktoś się zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra”. Dodatkowo młodzież z kl. I Tl, II Tli i IV Pem miała okazję obejrzeć krótką prezentację pt. Wpływ czytania na mózg ludzki i korzyści z czytania wypływające. Zainteresowani Uczniowie mogli też polecić książkę marzeń do zbiorów naszej biblioteki/ inni Uczniowie i Nauczyciele mogą to zrobić do końca roku szkolnego/. Ze względu na trwające w szkole egzaminy, wyjścia i zaliczenia dzień wcześniej zorganizowaliśmy happening czytelniczy pod chmurką dla kl. III Tli i IV Pli. Mamy nadzieję, że akcja pozostanie w pamięci Naszych Uczniów i przyniesie Im korzyści w codziennym życiu.

Partnerzy