LOGOWANIE

            

slide

CKZiU Nr 1

CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO NR 1 W PRZEMYŚLU powstało z połączenia trzech szkół: Zespołu Szkół Mechanicznych i Drzewnych, Zespołu Szkół Informatycznych i Mechatronicznych oraz Centrum Kształcenia Praktycznego....

slide

PRAKTYKA

Zdobywaj doświadczenie w firmach i zakładach produkcyjnych ...

slide

ZDOBĄDŹ ZAWÓD

Zdobądź ciekawy zawód i zostań liderem na rynku pracy ...

CKZiU Nr1

230. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja 1791 roku Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego uchwalił Konstytucję 3 Maja - niosącą gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości oświecenia, która stała się dokumentem tworzącym późniejszą tożsamość suwerennego narodu. Uchwalona jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych.Przyjęta przez aklamację w dobie zagrożenia Ojczyzny Konstytucja 3 Maja była próbą zaangażowania obywateli w ratowanie Rzeczypospolitej przed atakami państw ościennych poprzez utorowanie drogi do długofalowych reform demokratycznych oraz wzmocnienia państwa w celu obrony niepodległości.

Zajmująca szczególne miejsce na kartach wspólnej historii Polski i Litwy majowa Ustawa Rządowa, przyjęta na Zamku Królewskim w Warszawie, regulowała organizację  władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.Choć Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego aktu, przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

Relacja z uroczystości państwowych obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji pod linkiem: >>link<<

W Przemyślu także obchodzono 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszym punktem obchodów była msza święta w Bazylice Archikatedralnej w intencji ojczyzny z udziałem pocztu sztandarowego 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich a następnie ze względu na pandemię indywidualnie składano kwiaty przy obelisku upamiętniającym twórców Konstytucji na Wzgórzu Zamkowym przy asyście honorowej Wojska Polskiego- więcej pod linkiem: >>link<<

Ciekawostki o Konstytucji 3 maja pod linkiem: >>link<<

Partnerzy