LOGOWANIE

            

ŻYWA LEKCJA HISTORII

ŻYWA LEKCJA HISTORII – LOSY SYBIRAKÓW DEPORTOWANYCH Z PRZEMYŚLA, POWIATU PRZEMYSKIEGO ORAZ KRESÓW WSCHODNICH – 23.05.2023 – CENTRUM KULTURALNE

Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował 23 maja 2023 roku spotkanie dla młodzieży szkół ponadpodstawowych pt. „Żywa lekcja historii – losy Sybiraków deportowanych z Przemyśla, powiatu przemyskiego oraz Kresów Wschodnich”. Nasze Centrum reprezentowała kl. III Tme. Spotkanie rozpoczęło się Hymnem Sybiraków, który został napisany w latach 90 XX wieku przez Mariana Jonkajtysa (aktora, poetę), kompozytorem melodii jest Czesław Majewski. 

Po powitaniu zebranych jako pierwsza losy Zesłańca przedstawiła Pani Bożena Stępka – wnuczka p. Józefy Kołodziej – Sybiraczki. Zgromadzeni obejrzeli także film „Na nieludzką ziemię” z rekonstrukcji historycznej, która odbyła się w Przemyślu - mówiącej o pierwszych chwilach osób deportowanych. Kolejnym punktem były wspomnienia p. Stanisławy Żak (Prezes Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu) i p. Lidii Kiełczyńskiej, które wraz z rodzinami były deportowane już po zakończeniu II wojny światowej, jako małe dziewczynki (5-letnia i 3-letnia) i mimo trudu wspomnień opowiedziały o swoich przeżyciach, nauce w rosyjskiej szkole i powrocie do Polski (tym bardziej trudnym, że jako powracające młode dziewczyny posługiwały się językiem rosyjskim).

Serdecznie dziękujemy Sybirakom za przygotowanie żywej lekcji historii, która dla wielu z nas była „rzeczą niemożliwą do bycia i przeżycia”. Opowiedziane historie rodzin, które zostały wysłane na Nieludzką Ziemię, są dramatyczne i powinny być dla nas przestrogą, by podobne czasy już nigdy się nie powtórzyły.

 

  • Sybiracy 1
  • Sybiracy 2
  • Sybiracy 3
  • Sybiracy 4

Partnerzy